Ludność i kultura wietnamska

Ludność i kultura wietnamska

Mieszkańcy Tajlandii słyną z tego, że są przyjaźnie nastawienie do turystów, zaś ludność Kambodży obdarowuje wszystkich sztucznym uśmiechem, gdyż wciąż mają w pamięci tragiczne wydarzenia jakie miały miejsce za czasów reżimu. Natomiast bez wątpienia można powiedzieć, że ludzie zamieszkujący Wietnam to społeczność bardzo sympatyczna i życzliwa. Dlatego też wyprawa w głąb Wietnamu na pewno dostarczy nam niezapomnianych wrażeń. W poznawaniu i zwiedzaniu najpiękniejszych zakamarków tej ziemi bez problemu oraz z chęcią pomogą nam tutejsi mieszkańcy, pokazując najciekawsze miejsca.

Jednak oblicze Wietnamu jest różnorodne, gdyż z jednej strony mamy życzliwych ludzi, którzy nam pomogą jeśli zajdzie taka potrzeba, a z drugiej strony twarde negocjacje handlowe podczas robienia zakupów na różnego rodzaju targach. Atrakcją jaka może nas spotkać podróżując po ulicach Wietnamu są wielobarwne parady organizowane w ramach hucznie obchodzonych festiwali, w których uczestniczy znaczna część mieszkańców kraju wraz z będącymi tam turystami. To właśnie pod tym względem Wietnam jest podobny do Tajlandii, czyli do kraju położonego nieopodal niego.

Gdyż zarówno w Wietnamie, jak i w Tajlandii można zasmakować prawdziwie szalonej zabawy, która spowoduje, że zapomnimy o otaczającej nasz szarej rzeczywistości i związanymi z nią problemami. Ciekawostką jest, że Wietnamczycy posiadają nazwisko rodowe, oraz drugie imię i nazwisko. Jednak nazwisko rodowe tak naprawdę nie ma większego znaczenia, natomiast drugi człon nazwiska przeważnie wskazuje płeć człowieka gdyż po imieniu nie zawsze można to jednoznacznie stwierdzić. Z kolei przy wyborze imion nie istnieją żadne ograniczenia przez co często imionami są nazwy kwiatów, zwierząt, uczuć, liczb, bohaterów czy też bogów, po prostu wszystko jest dozwolone.

Po zawarciu sakramentu małżeństwa małżonek oraz żona zachowują swoje nazwiska, natomiast dzieci otrzymują zwykle nazwisko po ojcu, ale w niektórych rodzinach istnieje zasada, że synowi dziedziczą nazwisko ojca, a córki matki. Wietnamczycy nie tylko przy oficjalnych okazjach ale i na co dzień zwracają się do siebie po imieniu ale zawsze z zachowaniem tytułów pan/pani. Odpowiednie formy grzecznościowe różnią się też w zależności od tego czy rozmówcą jest osoba starsza, młodsza czy też rówieśnik. Wietnamczycy jak inni ludzie mają swoje przesądy, które chronią ich przed nieszczęściem oraz regulują sprawy życia codziennego. Mogą się one wydawać dziwne dla osób spoza tego kraju lecz dla nich są to rzeczy bardzo ważne i istotne. 

Podobne artykuły
Zakupy w markecie

Zakupy w markecie

Markety są w każdym mieście. Nie tylko jeden, czasami dwa a nawet trzy. Wszystko zależy od ...
Jerzy Stuhr

Jerzy Stuhr

Jerzy Stuhr urodził się 18 kwietnia 1947 w Krakowie. W roku 1879 jego przodkowie wyemigrowali z ...
Bielizna

Bielizna

Na bieliznę nie ma co żałować pieniędzy. Poza tym zawsze możemy poprosić naszego ukochanego by ...